Skip navigation EPAM

Październik w EPAM: Global Day of Coderetreat, TechTalks, Agile Meeting

Aktualność:

„Wierzymy, że każdy z nas ma w sobie pasję do technologii, którą może zarażać innych. Chętnie organizujemy spotkania w gronie specjalistów, podczas których dzielimy się wiedzą, mamy możliwość wymiany doświadczeń i dyskusji.” - mówi Matuesz Mierzwiński, Software Engineering Team Leader z krakowskiego oddziału EPAM, a my w pełni się pod tym podpisujemy.

Jesteśmy dumni z naszych ekspertów, dlatego też z chęcią wspieramy ich inicjatywy mające na celu naukę i doskonalenie umiejętności naszych specjalistów. Jesienne miesiące są tego najlepszym przykładem – w ostatnim czasie w naszych polskich lokalizacjach odbyły się m.in. warsztaty Global Day of Coderetreat, Internal Java TechTalks oraz pierwsza sesja w ramach Agile Meetings.

Global Day of Coderetreat

Global Day of Coderetreat, czyli globalny dzień programowania, to inicjatywa, której celem jest rozwój umiejętności podczas jednodniowych warsztatów kodowania. Odbywające się na całym świecie wydarzenia składają się z kilku 45-minutowych sesji, podczas których pracujący w parach developerzy starają się rozwiązać określony problem programistyczny.

W tym roku spośród polskich oddziałów EPAM do inicjatywy włączyły się biura w Gdańsku i Krakowie. Spotkania zostały poprowadzone przez naszych developerów – Michała Grucę, znanego m.in. z trójmiejskiego JUG-a, oraz Tomasza Borka, który zorganizował warsztaty GDCR we współpracy z SCKRK. Przeprowadozne sesje były dla uczestników okazją  do ćwiczenia różnych aspektów kodowania, a ze względu na panującą luźną atmosferę, sprzyjały duskusji i wymianie doświadczeń.

Internal Java TechTalks

W październiku programiści z krakowskiego biura EPAM powrócili do regularnych spotkań Java TechTalks, organizowanych z myślą o naszych pracownikach. Meetupy odbywają się co miesiąc i jak mówi Mateusz Mierzwiński, koordynator inicjatywy, zainteresowanie wydarzeniami jest naprawdę duże: „Developerzy chętnie uczestniczą w spotkaniach tego typu, co jest dla nas sygnałem, że tematyka ich interesuje, a przekazywana wiedza jest dla nich użyteczna. Pracując nad TechTalks budujemy społeczność EPAM, która nastawiona jest na wspólny rozwój i zdobywanie nowych umiejętności.”

Do tej pory w Krakowie odbyły się dwa spotkania - ostatnie z nich koncentrowało się na funkcjonowaniu systemu operacyjnego Linux, jego optymalizacji pod kątem JVM oraz problemamach z rozproszonymi, relacyjnymi bazami danych. Wcześniej developerzy mieli okazję do poszerzenia wiedzy z zakresu przetwarzania równoległego za pomocą bibliotek CUDA czy OpenCL, a także podstaw platformy mobilnej Android.

„Uczestnicy spotkań mogą skorzystać z doświadczenia projektowego swoich kolegów, a przy tym dowiedzieć się o nowych technologiach i zmianach, tak często pojawiających się na rynku IT. Dla prowadzących to z kolei szansa na zdobycie dodatkowego doświadczenia w prowadzeniu prezentacji technicznych i przemawianiu do większego grona kolegów.” – dodaje Mateusz.

Agile Meetings

W gdańskim biurze EPAM ruszył nowy cykl wewnętrznych spotkań, poświęconych metodologii Agile. Pomysł został zainicjowany przez jednego z naszych Team Leaderów i Scrum Masterów, Bartosza Mazurka. Pierwsze spotkanie odbyło się w październiku i skoncentrowało się wokół wymiany doświadczeń i dyskusji na temat prowadzenia projektów w oparciu o tę metodologię. Sądząc po ogromnym zainteresowaniu z jakim spotkała się inicjatywa, Agile Meetings na stałe zagości w kalendarzu wydarzeń naszego gdańskiego oddziału.