Skip navigation EPAM

Panel Dyskusyjny "Women in Technology"

Aktualność:

Jakie wyzwania czekają na kobiety pracujące w branży IT? Jak odnajdują się one w branży zdominowanej przez mężczyzn? Czy kobietom trudniej jest odnieść sukces w świecie technologii? Te i inne zagadnienia były tematem zorganizowanych przez nas paneli dyskusyjnych „Women in Technology – Succes Stories”. Spotkania z udziałem kobiet sukcesu, pracujących w naszych polskich biurach, odbyły się w Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu.

8 marca przypada świętowany w wielu krajach całego świata Międzynarodowy Dzień Kobiet. W tym roku postanowiliśmy z tej okazji zorganizować spotkania z udziałem panelistek – doświadczonych w świecie IT kobiet sukcesu, które podzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem. Podczas sesji zostały poruszone takie tematy jak work-life balance, wyzwania, jakie niese ze sobą praca w męskim środowisku czy porady jak wkroczyć do świata technologii i zacząć swoją pierwszą pracę w IT.

„Żeby odnieść sukces musisz po prostu chcieć i kochać to, co robisz, a to dotyczy właściwie wszystkich sfer życia. Jeżeli czegoś naprawdę chcesz i proces uczenia się krok po kroku sprawia ci przyjemność, nie ma znaczenia czy jesteś kobietą czy mężczyzną.” – mówi jedna z uczestniczek panelu, Yuliya Tymoshenko, Business Analyst z krakowskiego biura EPAM. Jak dodaje Yuliya, z jej doświadczeń wynika, że praca w męskim środowisku nie musi wiązać się z utrudnionym startem dla kobiet: „Początki kariery w IT są takie same dla kobiet i mężczyzn. Jedyną różnicą, jaką dostrzegam, jest to jak ludzie reagują na Ciebie jako kobietę w świecie technologii – to skutek panujacych stereotypów.”

Panelistki podzieliły się poradami dotyczącymi rozwoju kariery w IT oraz łączenia obowiązków zawodowych z życiem prywatnym. Według nich, aby odnieść sukces, najważniejszy jest pomysł i plan jakie kroki należy podjąć na poszczególnych etapach kariery. Czy warto zdecydować się na pracę w tej branży? Zdecydowanie! Uczestniczki zgodnie doceniły udogodnienia, jakie często oferują pracodawcy z sektora IT m.in. elastyczne godziny pracy czy możliwość pracy zdalnej, co pozwala na realizację swoich pasji i więcej czasu na życie rodzinne. Poza tym, pracę można również łączyć z podróżowaniem  – panelistki przekonywały, że znalezienie pracy w innych krajach na całym świecie nie jest obecnie problemem, a firmy wspierają relokację pracowników. To z kolei daje możliwość odkrywania nieznanych miejsc i stawiania sobie nowych wyzwań bez żadnych ograniczeń.

Spotkania dostarczyły słuchaczom nowych inspiracji oraz zmotywowały do przyjrzenia się własnym planom zawodowym. W końcu, jak powiedziały panelistki „Sky is the limit”, co same swoimi historiami udowodniły.

O EPAM

EPAM należy do światowych liderów z zakresu inżynierii oprogramowania. Firma działa od 1993 roku i zatrudnia blisko 22 tys. pracowników w ponad 20 krajach na całym świecie. Do klientów EPAM należą globalne korporacje z takich sektorów jak finanse i bankowość, media, hi-tech, opieka zdrowotna czy turystyka. Spółka notowana jest na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a jej siedziba główna znajduje się w Newtown, USA.

W Polsce firma rozpoczęła działalność w 2011 roku i obecna jest w pięciu miastach: Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Katowicach i Warszawie. Tym, co wyróżnia EPAM na rynku, jest kultura organizacyjna, atmosfera pracy oraz wielka pasja do technologii. EPAM regularnie wspiera inicjatywy związane z branżą IT, organizuje również własne spotkania dedykowane środowisku developerów – TechTalks czy hackathony.

W 2015 roku firma znalazła się na na szczycie zestawienia „FORTUNE’S 100 Fastest Growing Technology Companies” w kategorii przedsiębiorstw dostarczających rozwiązania IT, z kolei w 2016 została sklasyfikowana na 8. miejscu zestawienia „25 Fastest Growing Public Tech Companies” magazynu Forbes.